مهرداد سه شنبه 15 مهر 1393 01:05 ب.ظ نظرات ()

مدیر اداره امور منابع آب گرمسار از اتمام عملیات لایروبی ورودی و خروجی کانال آب این شهر خبرداد و گفت: با کمک کارشناسان و متخصصین بحران آب شور گرمسار پس از مدت چهل روز پایان یافت.

ولی الله جورابلو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، با اشاره به اینکه سیلاب جاری شده در مناطق بالادست گرمسار در مردادماه با دبی 120 مترمکعب در ثانیه بوده است گفت: شدت این سیلاب به حدی زیاد بوده است که علاوه بر زیر آب بردن خطوط راه آهن، کانال‌های آب شهری گرمسار را نیز پر از گل و لای کرد.

جورابلو در ادامه افزود: رسوبات و گل و لای حاصل از سیل در اطراف کانال و سیفون مسیر آب را تقریباً مسدود و خروج آب را تقریبا ناممکن کرده بود.

وی با بیان اینکه از چندین شرکت خصوصی و متخصص جهت پاکسازی سیفون و کانال آب و خارج سازی رسوبات آن درخواست کمک کردیم گفت: متاسفانه این شرکت‌ها برای پاکسازی علاوه بر سیکل زمانی 4 تا 5 ماهه هزینه بسیار بالایی را نیز درخواست کردند.

مدیر اداره امور منابع آب گرمسار ادامه داد: پس از مشورت و بررسی نظر کارشناسان یکی از پیمانکاران محلی قبول کرد که با حداقل یک سوم هزینه درخواستی شرکت‌های خصوصی و در یک بازه زمانی حداکثر یک ماهه سیفون و کانال آب را لایروبی کند ضمن اینکه خوشبختانه در اسرع وقت تیم لایروبی با امکانات لازم در محل مستقر و مشغول به کار شده‌اند.

جورابلو با اشاره به اینکه احداث سد نمرود در مراحل پایانی کار خود قرار دارد گفت: این سد یک سد خاکی است و جهت استفاده درست و کارآمد باید بر اساس دستور العمل خاص خود آبگیری شود.

وی توضیح داد: با احداث این سد و استفاده از آب آن، در فصول گرم و کم آب، در سطح شهرستان بحران کم آبی نخواهیم داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مرحله اول آبگیری سد نمرود در آبان ماه انجام می‌شود تصریح کرد: با اجرای مرحله اول و بررسی وضعیت سد توسط کمیته تخصصی و تایید آنها مراحل بعدی آبگیری نیز انجام خواهد شد.

جورابلو با بیان اینکه سد نمرود در یکی از چند شاخه حبله رود احداث شده است گفت: در صورت احداث این سد تامین آب شرب و کشاورزی تمام مردم شهرستان در تمام فصول تضمین خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه سد نمرود مطالبه مردم گرمسار است، گفت: پس از آبگیری این سد سمنان و تهران نمی توانند ادعایی نسبت به این سد داشته باشند چرا که در سند ملی، سد نمرود به نام شهرستان گرمسار ثبت شده است.

مدیر اداره امورمنابع آب گرمسار در ادامه از شروع به کار خط انتقال دو تصفیه خانه گرمسار تا ایوان کی و سیمین دشت به گرمسار خبر داد و گفت: پروژه تصفیه خانه گرمسار تا ایوان کی با هزینه بالغ بر 130 میلیارد ریال در چندروز آینده شروع به کار خواهد کرد.

جورابلو با اشاره به اینکه این دو پروژه ظرف کمتر از دوسال اجرایی خواهد شد توضیح داد: پروژه خط انتقال تصفیه خانه تا ایوانکی حدود 37 میلیارد ریال هزینه داشته است و توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

وی در پایان با اشاره به جلوگیری از کاشت بی رویه و احداث باغات در قسمت‌های بالادست حبله رود اظهارکرد: متاسفانه مسئولین به منظور کارآفرینی بیشتر اقدام به صدور مجوز کاشت در این مناطق شده بود که خوشبختانه با تلاش و پیگیری مسئولین شهرستان از صدور مجوز و فعالیت‌های غیر مجاز کشاورزان در این منطقه جلوگیری شده است.