مهرداد جمعه 25 دی 1394 02:31 ق.ظ نظرات ()

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، بیمارستان یا به عبارت بهتر، مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی کوثر سمنان گرچه نوساز است؛ اما امکاناتش چندان درخور توجه نیست.

شهر سمنان دیشب در حالی هوای نزدیک به صفر درجه را تجربه کرد که این سرمای زمستانی برای بیماران بستری در بیمارستان کوثر سمنان نیز به‌خوبی قابل احساس بود.

گرمایش بیمارستان کوثر سمنان با رو به سردی نهادن دمای هوا و از حوالی ساعات 20 یا 21 شب دیگر پاسخگو نیست و بیماران نیز از وضع موجود رضایت ندارند.

بخش‌های بستری بیمارستان کوثر سمنان به‌ویژه در ساعات بامدادی با سرمای قابل توجهی مواجه می‌شود که این امر سبب نارضایتی بیماران و همراهان آن‌ها شده است.

بیمارمان تا صبح 10 بار از شدت سرما بیدار شد!

اعلام نارضایتی بیماران بستری در بیمارستان کوثر سمنان از سامانه گرمایش این بیمارستان آن‌قدر به خبرنگاران خبرگزاری فارس استان سمنان اعلام شد که این خبرگزاری تصمیم گرفت گزارشی میدانی از این وضع تهیه کند.

خبرنگار فارس حدود ساعت 4 بامداد روز پنجشنبه (امروز) در حالی با همراه یکی از بیماران بستری در اتاق یک بخش بستری داخلی مردان بیمارستان کوثر سمنان گفت‌وگو می‌کرد که وی از شدت سرمای درون اتاق، گلایه‌های شدیدی داشت.

پیرمرد که خود حدود 50 یا 60 سال سن داشت، همراه بیماری بود که اتفاقاً ناشنوا بود و قدرت تکلم قوی نیز نداشت. او می‌گفت: بیمارمان از ابتدای شب تا الآن حدود 10 بار از خواب بیدار شده و از شدت سرما گله کرده است.

گفت‌وگوی‌مان را که بیشتر با وی ادامه دادیم، متوجه شدیم وضع در ساعات دیگر شبانه‌روز نیز چندان مطلوب نبوده است.

پیرمرد که با پتوی مسافرتی که از منزل آورده بود، روی زمین و کنار تخت بیمارش دراز کشیده بود، می‌گفت: من نخستین شبی است که همراه بیمارم مانده‌ام و شب‌های قبل همسر و سایر اقوام وی را همراهی می‌کرده‌اند؛ فکر نمی‌کردیم این‌قدر هوای اتاق سرد باشد که تا صبح بلرزیم، وگرنه پتوی بهتری با خود می‌آوردم.

گرچه سوژه خبرنگار فارس، عدم خدمات‌دهی مناسب به همراهان بیماران بستری در بیمارستان کوثر سمنان نبود؛ اما شم خبرنگاری را گریزی از بیانگری نیست و اتفاقاً می‌توان وضع نامطلوب گرمایش این مرکز درمانی را با سرمای سرامیک‌هایی که پیرمرد روی آن خوابیده بود، گره‌های منطقی زد.

صحبت‌ها راجع به نوع خدمات‌رسانی بیمارستان -که قصد بیان آن‌ها را در این گزارش نداریم- ادامه یافت تا اینکه کمی آن‌سوتر، بیمار تخت شماره 3 لب به سخن گشود و هم‌کلاممان شد.

پتوها هم پتو نیست!

پیرمرد لاغراندام با موهای سفید و صورتی چروکیده، حدود ساعت 5 صبح با خبرنگار فارس هم‌کلام شد و البته از او می‌خواستیم کمی آرام‌تر سخن بگوید تا بیماران دو تخت دیگر از خواب سرد زمستانی بیدار نشوند.

پیرمرد روی تخت نشست و گفت: نمی‌دانم این چه وضعی است! از دیشب داریم از سرما می‌میریم و کسی هم جواب ما را نمی‌دهد.

او با گلایه از خدمات‌رسانی در این بخش، سخنش را با نشان دادن پتویش به ما پی گرفت و ادامه داد: این واقعاً پتوست؟ از چادرشب هم نازک‌تر است. این پتو خودش را هم گرم نمی‌کند.

او با صدای بلندی که لحن خاص شکوه‌آمیز هم چاشنی‌اش بود، از خبرنگار فارس می‌خواست ضخامت پتویش را دستی بزند و از نزدیک حرف‌هایش را تصدیق کند؛ این‌چنین نیز شد.

پیرمرد هر از گاهی سرفه می‌کرد و با خس‌خس خاصی می‌گفت: اینجا هر کس بستری شود، بیشتر مریض می‌شود؛ این سرما واقعاً انسان را مریض نمی‌کند؟

پاسخی نداشتیم به او بدهیم؛ اما قول دادیم حرف‌هایش را تا آنجا که بشود، به گوش مسئولان برسانیم. دستش را به گرمی فشردیم و خواستیم استراحت کند.

به او گفتم: پدر جان! چیزی تا صبح نمانده، ان‌شاء‌الله فردا سرحال و سالم به منزلت باز گردی!

جوانی با دو پتو، لرزان و گلایه‌کنان!

بیمار تخت بغلی، جوانی حدود 20 ساله بود که از قضا میهمان استان ما شده بود و به گفته خودش، از اهالی گرگان بود.

نخواستم از بیماری‌اش بپرسم تا خدای‌ نکرده به غرورش لطمه نخورد و غم بیماری در دیار غربت وجودش را فرانگیرد؛ خودش هم زیاد مایل به هم‌کلامی نبود.

فقط نشستن روی تخت و لرزیدن مشهودش و پیچیدن پتوها دور خود، نظرم را جلب کرد؛ بدون اینکه چیزی از کارم بگویم که خبرنگارم و می‌خواهم سرمای امشبش را کمی برای مسئولان ملموس کنم، از او سئوال کردم: چی شده؟ چرا این‌قدر می‌لرزی؟ پرستار را صدا بزنم بیاید بالای سرت؟

گفت: خیلی سرد است. با دو پتو باز هم گرم نمی‌شوم. اینجا اصلاً چیزی برای گرم کردن اتاق وجود ندارد.

البته توضیح دادم که بیمارستان یقیناً سامانه مرکزی گرمایش دارد و بی‌تأسیسات هم نیست؛ ولی لحن و الفاظش کمی عوض شد و سخنانی که در این مقام نمی‌گنجد.

هیچ‌کس اینجا بی‌نصیب نیست

تخت روبه‌رویی هم از تجربه یک شب سرد زمستانی در بیمارستان کوثر سمنان بی‌نصیب نمانده بود.

پیرمرد، بیماری ریوی داشت و البته آن زمان خواب بود؛ خروپف‌های نسبتاً بلندی هم داشت و میانه‌های حرفمان با دیگری، تا نیمه بلند می‌شد و دوباره می‌خوابید.

کمی که از جلوی پنجره محوطه پایینی بیمارستان را نگاه کردم و سقف اتاق و... را مورد بررسی قرار دادم، او هم به جمع بیداران شب‌زنده‌دار سرمازده پیوست.

گفت‌وگویمان مختصر بود و مفید. خودم هم نخواستم زیاد مزاحم دیگران شوم. گفتم پدر جان صدای خروپفت همه رو بیدار نگه داشته، گفت: «نه بابا! سرده که نخوابیدم. اینجا مگه میشه خوابید؟»

پیرمرد روی پتویش، کاپشن قهوه‌ای رنگش را هم پوشیده بود؛ گفتم انگار خیلی سردت شده پدر جان؛ می‌گفت: از ساعت 10 دیگه نمی‌شد تحمل کرد.

پسرش همراهش بود؛ با یک تک صندلی سخت زردرنگ می‌گفت: ما هیچ! واقعاً این‌ها آمده‌اند تا خوب شوند، واقعاً اینجا آدم بیشتر بیمار می‌شود یا خوب؟

با بیداران اتاق خداحافظی و برایشان آرزوی سلامتی کردیم و بیرون از اتاق، کمی همراهی پسر همراه بیمار با من ادامه یافت.

از طبقه سوم با آسانسور به همکف آمدیم و از من استدعا می‌کرد اعتراضش را منعکس کنم؛ من هم اطمینان دادم که حضور نیمه‌شبم در بیمارستان بدون بازخورد نخواهد بود؛ بازخوردی که در روزهای آینده از سوی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان باید منتظرش باشیم.