خبرنگار بسطام چهارشنبه 29 خرداد 1392 05:33 ب.ظ نظرات ()

بسطام نیوز : چند سالیست صدا و سیمای استان سمنان برنامه های خود را در سطح استان ارسال می نماید و هنوز نتوانسته مخاطب خود را در استان بدست آورد!
صدا و سیمایی که باید آینه تمام نمای استان باشد و نه چند شهر خاص!
حال سئوالی که در ذهن اهالی شهرستان بسطام متبادر می شود این است که شهرستان بسطام با جمعیت بیش از 50،000 نفر که از نظر جمعیت پنجمین شهرستان استان می باشد در صدا وسیمای استان چه جایگاهی دارد؟!!

 

شهر کهن و باستانی بسطام با سابقه ای 9000 ساله جزء معدود شهرهای کهن ایران  اسلامیست ،ولیکن کم توجهی و گاهی بی توجهی مسئولین جایگاه آنرا در حد شهری کوچک و ضعیف نشان می دهد.

مجموعه تاریخی بسطام با 21 اثر تاریخی ،تنها مجموعه تاریخی کشور است که دارای پنج سبک معماری اصیل ایرانیست.

مجموعه بناهای بسطام یکی از مجموعه‌های مذهبی و تاریخی‌ ایران در دوره‌ی اسلامی است که ساخت آن از قرن سوم هجری آغاز شده و بناها در دوره‌ی سلجوقی ،ایلخانی ،تیموری ،صفوی و قاجار ساخت و مرمت گردیده است.این مجموعه دارای نقوش تزییناتی‌ اسلیمی ،هندسی و کتیبه (کوفی،ثلث و نستعلیق) می‌باشد که متأسفانه‌ با تمام شکوه و قدرت معماری و تزییناتی ،مورد بی‌توجهی و عدم اطلاع‌ رسانی لازم واقع شده و کمتر نامی از آن در کتاب‌ها برده شده است.

مجموعه تاریخی شهر نمونه گردشگری بسطام شامل بقعه متبركه امامزاده محمدبن جعفر صادق(ع) و آرامگاه بایزید بسطامی، صومعه بایزید، مسجد بایزید و ایوان الجایتو، آرامگاه غازان خان ، مسجد و منار سلجوقی و مسجد جامع و برج كاشانه و مدرسه شاهرخیه است.

این آثا بقدری ارزنده است که تمامی کشورها آرزوی چنین شهر متمدن و تاریخی را دارند ،اما آب در کوزه و ما گرد جهان می گردیم!!

لذا از دکتر رهی ،استاندار محترم و شایسته ؛مهندس بندآبادی ،فرماندار لایق و دلسوز شهرستان شاهرود ؛دکتر کاظم جلالی ،نماینده محبوب شهرستانهای شاهرود ،بسطام و میامی خواهشمند است برای بسطام کهن و تاریخی چاره ای بیاندیشند و مجموعه تاریخی و عرفانی بسطام را احیا نمایند و اسم خود را در تاریخ بسطام بگنجانند.

در پایان با توجه به برگزاری جشنواره زردآلو در شهر نمونه گردشگری بسطام(مجموعه تاریخی و برج کاشانه) ،از مدیریت محترم صدا وسیما و مدیر کل میراث فرهنگی استان سمنان تقاضا می شود نسبت به معرفی بسطام و جاذبه هایش به ایرانیان اقدام نمایند.